05-03-2018

7 zasad skutecznego motywowania.

 

Motywowanie pracowników to jedno z najtrudniejszych zadań menedżera. Niestety często jest ograniczane do premiowania i dawania podwyżek, co nakręca spiralę coraz większych roszczeń finansowych. Pieniądze to nie wszystko, nawet dobrze wynagradzani pracownicy odchodzą ze względu na nieprzyjazną atmosferę, złe relacje z przełożonym lub współpracownikami czy brak możliwości rozwoju i awansu. Co w takim razie należy zrobić, by pracownicy realizowali wyznaczone zadania i wykazywali się inicjatywą? Jak postępować, by zespół z ochotą angażował się w rozwój klubu? Poznaj 7 zasad skutecznego motywowania!

1. Zadbaj o własną motywację. Oscar Wilde słusznie zauważył: „Jeżeli chcesz kochać świat, zbawiać go i karmić, to wspaniale. Lecz najpierw pokochaj i nakarm siebie”.
2. Stwórz wizję przyszłości. Twój pracownik musi wiedzieć, dokąd i w jaki sposób zmierzacie, jakie są wyznawane przez Ciebie wartości. Brak wizji, jasno określonych celów jest przyczyną częstych i nieprzemyślanych decyzji, co zakłóca potrzebę bezpieczeństwa. A brak poczucia stabilizacji i strach przed nieznanym działa wyjątkowo demotywująco.
3. Unikaj motywacji zewnętrznej. Metoda kija i marchewki nie działa wcale albo bardzo krótkotrwale. „Marchewki” (podwyżki, pochwały, premie, bonusy) zaostrzają apetyt, chce się ich coraz więcej. „Kije” (działania dyscyplinarne, krytyka, stała kontrola) uczą, jak ich unikać poprzez wyszukiwanie luk w systemie.
4. Buduj motywację wewnętrzną. O wiele skuteczniejsze od systemu nagród i kar jest angażowanie w proces. Stwórz przestrzeń do zgłaszania pomysłów organizując systematyczne spotkania. Dawaj możliwość poznania własnych zasobów oraz realizacji celów klubu w oparciu o potrzeby i wartości pracownika. Jeśli Twój pracownik jest autentycznym propagatorem dobrych nawyków, będzie odczuwał przyjemność ze swojej aktywności zawodowej. Warunkiem jego pełnej satysfakcji jest praca w wiarygodnej, odpowiedzialnej społecznie ambasadzie zdrowego stylu życia. Będzie „zrealizowany zawodowo” w klubie, w którym największe znaczenie ma odsetek społeczeństwa osiągający korzyści dzięki aktywności ruchowej, a nie wyłącznie procent realizacji „targetów”. Bez obawy, to drugie przyjdzie samo.
5. Zadbaj o technologię. Do podjęcia działania potrzebna jest motywacja, czyli odpowiedź na pytanie „Dlaczego…?”, ale również technologia – odpowiedź na pytanie „Jak to zrobić?”. Zachęcisz innych do działania, gdy opanujesz sztukę osiągania rezultatów za pomocą pytań, ukierunkowując ich tak, by sami mogli odszukać najlepsze rozwiązania. Wzmocnisz zespół zachęcając do refleksji, odkrywania mocnych stron oraz samodzielnego eliminowania trudności.
6. Wzmacniaj samoocenę.
Samoocena jest jednym z ważniejszych czynników motywujących, determinujących podejmowanie decyzji i działania. Wielu menedżerów popełnia kardynalny błąd. W celu ochrony własnego ego ze wszelką cenę dąży do udowadniania racji, „postawienia na swoim”, co odbywa się kosztem obniżenia samooceny pracownika. Wzmacniaj samoocenę przez możliwość samodzielnej oceny jego pracy, wskazywania mocnych stron i tych, które wymagają poprawy.
7. Świętuj!
Wspólne świętowanie sukcesu firmy sprawi, że poczują się odpowiedzialni za jej wyniki i wizerunek, a przez to wspaniale zmotywowani do podejmowania aktywności.

Powodzenia!

Małgorzata Burdziełowska

Poznaj autora

Najczęściej czytane posty