20-01-2019

Wellness i zdrowie – potencjał branży fitness.

 

Od jakiegoś czasu da się zauważyć trend, którym jest używanie przez kluby fitness terminów SPA oraz Wellness. Wielu Polakom wciąż kojarzą się one z luksusem i czymś nieosiągalnym dla wszystkich. Nic więc dziwnego, że kluby, chcą w ten sposób zwrócić na siebie uwagę. Ale czy SPA i Wellness mają szanse rozwoju w branży fitness? 

Otóż w pierwszej kolejności należy rozróżnić oba te pojęcia, które często błędnie są stosowane ze sobą zamiennie. SPA to według ISPA (Internaional Spa and Fitness Association) miejsca, które służą relaksowi oraz odnowie fizycznej i psychicznej. Natomiast Wellness to „styl życia, którego celem jest osiągnięcie dobrego samopoczucia poprzez harmonię ciała, umysłu i ducha”  (Illing K. T., 2009). Świadomość korzyści wynikających z życia w harmonii jest jest coraz większa, a dążenie do niej stało się wręcz swego rodzaju modą. To odpowiedź na wysokie tempo życia, permanentny stres oraz plagę chorób cywilizacyjnych.

Zdrowy i aktywny styl życia jest jednym z elementów składowych życia w równowadze. Jednak potrzeby klientów, stymulowane zmianami kulturowymi, ulegają modyfikacji. W odpowiedzi na nowe potrzeby społeczeństwa powinna rozwijać się również branża fitness. Kluby, które aspirują do bycia wellness, powinny zadbać o pozostałe czynniki, które wpływają nie tylko na aktywność, ale także na zachowanie i nastawienie: sauna, masaże, odnowa biologiczna, dietetyk. Wszystko to podnosi jakość życia oraz służy jego wydłużeniu.

Klienci klubów fitness, niezależnie od celu z jakim przyszli, pytani, dlaczego chcą go osiągnąć, odpowiadają, że chcą czuć się lepiej. Na lepsze samopoczucie składają się wszystkie wymienione wcześniej elementy oraz wiele innych, które klub fitness może zapewnić pośrednio. Weźmy chociażby treningi personalne. Przecież bardzo często trener jest dla swojego podopiecznego kimś na miarę psychoterapeuty. Patrząc więc na klub holistycznie możliwe jest, a wręcz wskazane, poszerzanie oferty o dodatkowe usługi typu wellness. Wychodząc do klienta z receptą na wszystkie jego bolączki, klub tworzy doskonałą okazję do zbudowania długofalowej relacji opartej na zaufaniu. Klient, wybierając dany klub, bazuje na subiektywnej ocenie wartości, jakie dostarcza mu miejsce. W tym wypadku rozumienie wartości wykracza poza ramy materialnego odczucia, a w jego skład wchodzą wspomniane długofalowe relacje, zaufanie i szczera troska ze strony pracowników. To właśnie ta subiektywna wartość oraz oferowanie klientom usług zapewniających im dbanie o harmonię i równowagę jest motywacją do wyboru danego klubu.

Warto pomyśleć o rozszerzeniu form treningowych o Medical Fitness. To cieszący się coraz większą popularnością program aktywności ruchowej z medyczno-terapeutyczną opieką. Mówiąc kolokwialnie – ruch dla zdrowia. Trenerzy i instruktorzy po odpowiednim szkoleniu są w stanie stworzyć idealny program dla osób z różnymi dolegliwościami. Wiele osób cierpi na kilka schorzeń, dlatego dostosowanie treningu dla takich klientów jest wyjątkowo trudne. Nie od dziś wiadomo jednak, że ruch jest najlepszym lekarstwem. Należy to umiejętnie wykorzystać. 

Świadomi konsumenci cenią swój czas i chwalą sobie możliwość jego oszczędzania. Oferując masaże, usługi fizjoterapeutyczne, pomoc dietetyka nie tylko dajesz więcej możliwości swoim klientom. Dodatkowo zyskujesz sposób na trafienie do nowych grup odbiorców Twoich usług.

Dziś ofertę poszerzoną o wellness obserwujemy głównie wśród klubów z segmentu premium, ale to nie znaczy, że jest ona zarezerwowane tylko dla nich. Wręcz przeciwnie. Kluby midmarketowe powinny dążyć do tego, aby zapewnić kompleksową opiekę swoim klientom, a tym samym nie czuć konkurencji ze strony klubów lowcostowych. Ludzie nie muszą ze wszystkiego korzystać, ale sama świadomość, że mają taką możliwość, jest dla nich dodatkową wartością. 

Krzysztof Pakulec

Poznaj autora

Najczęściej czytane posty